Türkiye ve Avrupa ülkelerinde her yıl 10.000\'i aşkın kültür - sanat ve spor etkinliğine giriş biletiniz Ticketturk\'te!


Alışveriş Sepetiniz Boş

Alışveriş Sepetimi Göster

SSS

Ticketturk Üyeliği

Bu bölümü aç / kapat
1. Ticketturk Üyeliği nedir?
Ticketturk internet sitesi, Ticketturk Çağrı Merkezi ve Ticketturk Satış Noktaları’ndan bilet alma işlemi sırasında kişisel bilgilerini (isim, irtibat bilgileri vb.) sisteme tanımlayan herkes, Ticketturk’ün doğal üyesidir. Her üye, Ticketturk veritabanında bir müşteri numarası ile tanımlanır ve o kişiye ilişkin bütün etkinlikler bu numara ile takip edilir.
2. Ticketturk İnternet Üyeliği ne demektir?
Ticketturk web sitesinden bilet satın almak için üyelik hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Web sitesi üyeliğimiz ücretsiz bir hizmettir ve sadece birkaç dakikanızı alacaktır.
3. Ticketturk üyelik avantajları nelerdir?
- Ticketturk satış kanallarından daha hızlı ve kolay bilet satın almak
- Talep ettiğiniz takdirde Ticketturk etkinliklerinden düzenli olarak haberdar olmak
- Ticketturk’ten daha önce satın almış olduğunuz etkinlikler doğrultusunda size özel sunulacak önerilerden yararlanmak
4. Kişisel bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?
Ticketturk Üyelik Formu’nda giriş yaptığınız tüm bilgileri, anasayfada bulunan “Üye Girişi” linkinden istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Hesabım sayfasına ulaşmak için öncelikle siteye üyelik hesabınızla giriş yapmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için "Yardım" linkine tıklayabilirsiniz.

Bilet Satın Alma

Bu bölümü aç / kapat
1. Biletleri nereden ve hangi ödeme şekilleriyle satın alabilirim?
- İnternet Sitesi (Hızlı ve Güvenli Bilet): Ticketturk.com internet sitesinden bilet satın almak için sitemize üye olmak gerekmektedir. Üyelik hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız. İnternet sitemizden tüm etkinliklerimize hızlı ve güvenli bir şekilde kredi kartınızla (Visa & Mastercard) bilet satın alabilirsiniz. Ticketturk bilet satış yazılımı, internet satışları için “yer seçebilme ” fonksiyonuyla çalışmaktadır.

- Ticketturk Çağrı Merkezi (Müşteri Temsilcisi İle Kolay Bilet): (212) 478 0 600 numaralı Ticketturk Çağrı Merkezi, haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Çağrı merkezimizin deneyimli ve bilgili müşteri temsilcileri ile kolay bir şekilde kredi kartınızla (Visa & Mastercard) bilet satın alabilirsiniz.

- Ticketturk Satış Noktaları: Ticketturk Satış Noktaları’nda Ticketturk Satış Temsilcisi ile oturma planından yerinizi seçerek nakit, kredi kartı (Visa & Mastercard) veya Bankamatik kartınızla biletinizi satın alabilirsiniz. Size en yakın Ticketturk Satış Noktası için lütfen tıklayınız.

- Ticketturk Ana Gişesi: Gösteri gününde etkinlik başlangıcından 2 saat öncesinden itibaren mekan girişinde kurulan Ticketturk Ana Gişesi’nde nakit veya kredi kartınızla (Visa & Mastercard) bilet satın alabilirsiniz.
2. Ticketturk Çağrı Merkezi’nden nasıl bilet satın alabilirim?
Daha önce Ticketturk’ten bilet almamış olan kişiler, öncelikle sistemize kaydedilir. Bunun için ad, soyad, adres, telefon ve varsa e-posta adresi bilgilerinin verilmesi yeterlidir. Bilet satın almak istediğiniz gösteri adını ilettikten sonra talep ettiğiniz fiyat kategorisine göre boş koltuklar içerisinden en iyi yer sizin adınıza atanır. Kredi kartınızdan V-POS aracılığı ile tahsilat işlemi yapıldıktan sonra teslimat tipiniz belirlenerek satın alma işlemi tamamlanır.
3. Çağrı Merkezi’nden işlem yapmamın ek bir maliyeti var mıdır?
Ticketturk’ün tüm satış kanallarında bilet fiyatları aynıdır. Ancak sadece Çağrı Merkezi’nden yapılan işlemlerde işlem başına 1,5 YTL İşlem Bedeli alınmaktadır.
4. Çağrı Merkezi’nden verilen Rezervasyon Numarası nedir?
Rezervasyon numarası, adınıza yapılan bilet satış işlemine dair tüm detayları içeren rezervasyon onay kodudur.
5. Toplu Satış (Grup Satış) için kiminle görüşmeliyim?
Toplu satış avantajlarından yararlanmak için (212) 291 13 86 numaralı telefonumuzdan Nükte Yak ile görüşebilirsiniz.
6. Ödeme yapmadan yer ayırtabilir miyim?
Satış kanallarımızdan ödemesiz rezervasyon alınmamaktadır.
7. Bilet bedelini taksitle ödeyebilir miyim?
Evet, Çağrı merkezinden yapacağınız bilet alımlarında çeşitli kredi kartları ile taksitli işlem yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Çağrı Merkezimize başvurunuz.

Bilet Teslimatı

Bu bölümü aç / kapat
1. Satın aldığım biletleri nasıl ve nerelerden teslim alabilirim?
- Ticketturk Satış ve Teslimat Noktaları’ndan Teslimat: İnternet ve Çağrı Merkezi kanalıyla satın aldığınız biletleri gösteri gününe kadar herhangi bir Ticketturk Satış ve Teslimat Noktası’ndan teslim alabilirsiniz. Gösteri günü satış noktalarından bilet teslimatı yapılmamaktadır. Güvenliğiniz açısından, teslimat sırasında kimlik, kredi kartı ve rezervasyon numarası gösterme zorunluluğu vardır.

- Gösteri Günü Ana Gişeden Teslimat: İnternet ve Çağrı Merkezi kanalıyla satın aldığınız biletleri, gösteri gününde gösterinin başlangıcından iki saat öncesinden itibaren mekanın girişinde kurulan Ticketturk Ana Gişesi’nden teslim alabilirsiniz. Güvenliğiniz açısından, teslimat sırasında kimlik, kredi kartı ve rezervasyon numarası gösterme zorunluluğu vardır. Gösteri öncesinde yaşanması muhtemel yoğunluk nedeniyle biletlerinizi gösteriden en geç 30 dakika önce teslim almanızı öneririz.

- Kurye Aracılığıyla Adresinize Teslimat: Ticketturk İnternet ve Çağrı Merkezi kanalıyla satın aldığınız biletleri, kurye ile adresinize getirtilmesi talimatını verebilirsiniz.
2. Kurye teslimatı hangi satış kanalları için geçerlidir?
Kurye teslimatı, internet ve Çağrı Merkezi’nden yapılan tüm satışlarda geçerli bir teslimat seçeneğidir.
3. Kurye teslimatında ne kadar kurye bedeli ödemem gerekiyor?
Kurye bedeli 6 TL’dir.
4. Kurye ile istediğim biletler elime ne zaman ulaşır?
Saat 17:00'ye kadar satın alınan ve konfirmasyon mesajı ulaşan biletler, satışı takip eden ilk iş günü içerisinde adrese teslim edilmektedir. Saat 17:00'den sonra satın alınan ve konfirmasyon mesajı ulaşan biletler ise, satışı takip eden 2. iş günü içerisinde adrese teslim edilmektedir.

Cumartesi ve Pazar günleri ile resmi tatil günlerinde kurye teslimatı yapılmamaktadır. Biletler, güvenliğiniz açısından isme özel gönderilmektedir ve kimlik kontrolü yapıldıktan sonra teslim edilmektedir. Biletlerin teslim edilebileceği ikinci bir kişinin ismini, bilet alım işlemi sırasında “Teslim Edilebilecek İkinci Kişi” hanesine yazabilirsiniz.
5. Biletlerimi sanal kartımla satın aldım. Biletleri teslim alırken herhangi bir sorun çıkar mı?
Sanal kartla yapılan işlemlerde kredi kartı numaranızı söylemeniz ve kimliğinizi ibraz etmeniz yeterlidir.
6. Gösteri gününde Ticketturk Satış Noktası’na gittim ancak biletlerimi teslim alamadım. Nedeni nedir?
Teslimat tipi olarak Ticketturk Satış Noktası seçildiği halde gösteri gününe kadar teslim alınmayan biletler, merkez ofiste basılarak Ticketturk Ana Gişesi’ne gönderilmektedir. Biletlerinizi gösteri gününde gösterinin başlangıcından iki saat öncesinden itibaren mekanın girişinde kurulan Ticketturk Ana Gişesi’nden teslim alabilirsiniz.
7. Biletlerimi benim yerime bir başkası teslim alabilir mi?
Futbol karşılaşmaları haricinde sizin kimliğinizi ve kredi kartınızı ibraz etmek suretiyle sizin adınıza ayrılan biletleri bir başkası da teslim alabilmektedir.

Bilet İadesi ve Değişikliği

Bu bölümü aç / kapat
1. Aldığım biletleri iade edebilir miyim?
Ticketturk, olağanüstü durumlar dışında satın aldığınız biletleri geri alamaz ve/veya değiştirme yapamaz. Biletler devredilemez; paraya çevrilemez. Bu nedenle ödeme işleminizi, doğru etkinlik ve yeri seçtiğinizden emin olduktan sonra tamamlayınız. İşleminiz sırasında onay ekranını lütfen dikkatle kontrol ediniz.
2. Satın alınan biletlerde tarih değişikliği yapılabilir mi?
Organizasyondan kaynaklanan nedenler dışında satın alınan biletlerde tarih değişikliği kesinlikle yapılamaz.
3. Etkinlik iptal edilirse ne olur?
Etkinlikler, organizasyon firmaları (veya spor kulüpleri) veya mekan sahipleri tarafından çeşitli nedenlerle (kötü hava koşulları, seyirci durumu, çalışanlarla ilgili bir durum vb.) iptal edilebilir veya ertelenebilir. Bir gösteri iptal edildiğinde izlenecek uygulama, organizatörler tarafından belirlenir ve duyurulur. Ayrıntılı bilgi, yazılı ve görsel mecralardan takip edilebilir veya Ticketturk kanalıyla bilgi alınabilir. Anlatılan bu durum haricinde tüm satışlar kesin ve nihaidir. Kurye ücreti, hiçbir durum ve şartta iade edilmez.
4. Etkinlik programlarında değişiklik olabilir mi?
Programlarda değişiklik hakkı saklıdır. Böyle bir durum yaşanması halinde tüm Ticketturk kanallarından gerekli bilgiler duyurulacaktır.
5. Adresime yanlış bilet gönderildi. Ne yapmalıyım?
Elinize yanlış bilet gönderildiği takdirde lütfen hemen (212) 269 96 06 numaralı telefondan bizimle irtibata geçin. Gerekli düzeltme yapılarak doğru biletler size en kısa zamanda ulaştırılacaktır.

Güvenlik

Bu bölümü aç / kapat
1. İnternette ve telefonda kredi kartı bilgilerimi vermem güvenli midir?
İnternet sitemiz Thawte Güvenlik Sertifikası tarafından 128 bit SSL ile korunmaktadır. Ticketturk Çağrı Merkezi’nde ise tüm görüşmeler kaydedilmektedir ve güvenliğiniz açısından kart bilgileri sistemimizde kesinlikle saklı tutulmamakta; işlem sonuçlandıktan sonra hemen silinmektedir.
2. Şifremi unuttum. Ne yapmalıyım?
Şifrenizi unuttuğunuz takdirde, anasayfada sağ üst köşede yer alan "Üye Girişi" bölümüne tıklayınız ,açılan sayfada yer alan "Şifremi Unuttum" kutucuğuna, Ticketturk’e üye olduğunuz e-posta adresinizi yazın ve hemen altında bulunan “Gönder” butonuna basın. Şifreniz, e-posta adresinize otomatik olarak gönderilecektir. Güvenlik konusunda daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası’nı okuyabilirsiniz.

Bilet Fiyatlandırma Esasları

Bu bölümü aç / kapat
1. Bilet Bedeli ne demektir?
Bilet bedeli, organizatörler veya spor kulüpleri tarafından belirlenir. Ticketturk, bilet fiyatının belirlenmesinden sorumlu değildir.
2. Hizmet Bedeli ne demektir?
Müşterilerimizin biletlerine internet, çağrı merkezi ve satış noktaları gibi geniş bölge satış ağı ile ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla verilen hizmetin karşılığıdır. Organizatörle yapılan anlaşma gereği bilet fiyatının içine dahil olabileceği gibi üzerine de ilave edilebilir.
3. Bilet fiyatlandırması nasıl yapılmaktadır?
Ticketturk geniş bölge bilet satış sisteminden satın aldığınız biletlerin fiyatlari, etkinliği düzenleyen organizasyon firması (veya spor kulübü) ve gösteri mekanı tarafından belirlenmektedir. Ticketturk, mekan içindeki oturma düzeni ve fiyat kategorilerinden sorumlu değildir.
4. Biletim fiş yerine geçiyor mu?
Tüm biletler Maliye Bakanlığı onaylıdır ve perakende satıs fişi yerine geçmektedir. 1.küpür satış noktasında, 2.küpür ise etkinlik mekanında alındıktan sonra geriye kalan kısım müşteride kalır.
5. Bilet satış limiti ve yeterliliği neye göre belirleniyor?
Mekan sahipleri ve organizatörler, adil giriş sağlamak amacıyla kişi başına satın alınabilecek bilet adedine kısıtlama getirebilirler. Duyurulan bilet adedinden fazla satın alan müşterilerin biletleri iptal edilebilir. Bilet limiti, etkinliğe göre değişebilir. Ticketturk, organizatörler ve mekan sahipleri için bir satış kanalıdır. Bazı etkinliklerde organizatörler ve mekan sahipleri ek bilet satışa çıkarabilirler. Bu ek gösteriler, Ticketturk sitesinde ve diğer mecralarda duyurulacaktır. Biletleri tükenen etkinlikler için lütfen Ticketturk satış kanallarını takip ediniz. Satın alınmış biletler, ek biletler satışa çıkmasına rağmen değiştirilemez, iade edilemez.
6. Satın aldığım biletler kaybolduğunda, çalındığında ya da hasar gördüğünde ne yapmalıyım?
Belirlenen kurallar gereğince zarar görmüş, çalınmış, kaybedilmiş biletler Ticketturk tarafından yeniden basılarak değiştirilemez ve/veya iade edilemez. Biletlerin muhafazası, tamamen müşteri sorumluluğundadır. Biletlerimizin basımında termal baskı sistemi kullanılmaktadır. Zarar görmemesi için biletlerinizi lütfen sıcak ortamlardan uzak tutunuz.